Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident obdržel od občanů celkem 257 návrhů na státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman obdržel od občanů návrhy na udělení státních vyznamenání celkem 257 osobnostem. Společně s doporučeními od senátorů a poslanců tak prezident bude posuzovat udělení medailí a řádů pro více než tři stovky lidí. Státní vyznamenání bude Zeman tradičně udělovat na státní svátek 28. října.

„Pan prezident obdržel 229 dopisů s návrhy na státní vyznamenání. Někdy šlo i o více jmen, takže celkový počet navržených různých osob je 257,“ informoval Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Loni prezidentovi přišlo 214 doporučení, v roce 2017 jich bylo méně než 200.

Návrhy na vyznamenání v červnu schválila i vláda. Prezidentovi doporučila, aby udělil Řád bílého lva in memoriam pilotovi bombardérů z druhé světové války Josefu Ocelkovi a československému generálu justiční služby Bohuslavu Ečerovi.

Poslanci letos Zemanovi navrhli ocenit 37 osobností, mezi nimi například bývalého předsedu Vojenského výboru NATO Petra Pavla nebo jednoho z velitelů protinacistické odbojové organizace Obrana národa Huga Vojtu.

Senát Zemanovi zaslal 25 jmen. Mezi adepty jsou psycholog Jaroslav Šturma nebo generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix.

Na prezidentovi teď bude, aby z doručených návrhů vybral ty, kteří si vyznamenání nejvíce zaslouží. Loni Miloš Zeman udělil řády či vyznamenání 41 osobnostem. Některá jména jsou už jistá – Řád bílého lva nejvyšší třídy obdrží poslední žijící český stíhací pilot RAF Emil Boček, vyznamenat se Zeman chystá také vojenského kynologa Tomáše Procházku, který loni v říjnu zahynul na misi v Afghánistánu.