Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie navrhla obžalovat ředitele Lesní správy Lány kvůli manipulaci stamilionové zakázky

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka. Muž, kterého do funkce vybral kancléř Vratislav Mynář, měl podle policistů v letním sídle prezidenta zmanipulovat stamilionovou zakázku na zpevnění břehů nádrže Klíčava. Spolu s ním chce policie poslat k soudu stavební firmu Energie, která tendr vyhrála, a jejího manažera.

Vodní nádrž Klíčava se nachází v lánské oboře v areálu zámku a je jedním ze zdrojů pitné vody pro Kladno a okolí. Oprava svahů podél nádrže za zhruba 300 milionů korun má bránit erozi půdy a následnému usychání stromů kolem nádrže. Práce trvaly čtyři roky ve dvou etapách.

Policie v souvislosti se zakázkou zadržela v roce 2017 tři lidi, následovaly domovní prohlídky a prohlídky prostor a pozemků na řadě míst včetně budovy Lesní správy Lány. Zakázku prováděly firma Energie – stavební a báňská a společnost Syner.

„Obvinění v souvislosti se zadáním veřejné zakázky v úmyslu opatřit jinému prospěch velkého rozsahu měli zjednat některému dodavateli přednost a výhodnější podmínky na úkor jiných dodavatelů,“ popsal podstatu skutku mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. O tom, zda případ poputuje k soudu bude nyní rozhodovat pražské vrchní státní zastupitelství.

Pražský hrad se svého podřízeného zastal. „Na mém rozhodnutí ctít presumpci neviny se nic nemění. Pan Balák může být odsouzen stejně jako plně očištěn. Osvobozujících rozsudků je v těchto případech v poslední době mnohem víc než odsuzujících,“ uvedl kancléř Vratislav Mynář. „V právním státě vskutku není návrh na obžalobu odsouzením,“ vyjádřil se ke kroku NCOZ hradní mluvčí Jiří Ovčáček.