Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jednal na Hradě s ministrem zahraničí Petříčkem, probírali vztahy s Čínou

Na Pražském hradě spolu v úterý jednali prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Hovořili zejména o ekonomické diplomacii, koordinaci zahraniční politiky a vztazích s Čínou. K dalším tématům patřilo otevření Českého domu v Bratislavě nebo 5G mobilní sítě. V otázce přesunu české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma se ovšem neshodil.

„Především jsme řešili otevření Českého domu v Bratislavě nebo plán zahraničních cest s podnikateli v rámci ekonomické diplomacie,“ uvedl ministr Petříček po jednání. Otevření Českého domu v hlavním městě Slovenska je projekt, který Zeman dlouhodobě podporuje. V červnu o něm mluvil i s novou slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Miloš Zeman tehdy řekl, že věří v otevření domu do konce roku.

Prezident Zeman se Petříčkem hovořili také o tzv. ekonomické diplomacii. Je dobře známo, že Zeman s sebou na zahraniční cesty pravidelně bere podnikatelské delegace a účastní se tamních ekonomických fór. Nejbližší taková cesta čeká prezidenta už polovině září, kdy se chystá na oficiální cestu do Srbska. Hospodářská komora tam právě za účelem posílení ekonomické spolupráce plánuje uspořádat Srbsko-české podnikatelské fórum.

„Dotkli jsme se také témat, jako jsou 5G sítě, česko-čínské vztahy s ohledem na fungování mezivládní komise, a omluvil jsem se ze zítřejšího přijetí velvyslanců kvůli vládním povinnostem,“ dodal Petříček k úterní schůzce.