Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Polsku zúčastní ceremoniálu u příležitosti 80. výročí vypuknutí druhé světové války

Prezident Miloš Zeman v sobotu zamíří na dvoudenní pracovní návštěvu Polska. Hlavním bodem programu bude nedělní ceremoniál ve Varšavě u příležitosti 80. výročí vypuknutí druhé světové války.

Prezident do Polska vyrazí v sobotu v podvečer, program zahájí v neděli v poledne podpisem pamětní knihy krátce před ceremoniálem. Akce by se měli zúčastnit zástupci třiceti států včetně německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera nebo slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Americký prezident Donald Trump byl nucen cestu zrušit kvůli řádění hurikánu Dorian, místo něj dorazí viceprezident Mike Pence.

Český prezident v Polsku absolvuje také pietní akt společného položení věnce u hrobu neznámého vojína. Před návratem do Prahy se ještě zúčastní večeře pořádané polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Naposledy prezident navštívil naše severní sousedy v květnu 2018, kdy přijel vyjádřit solidaritu s Polskem, které prohrálo u Soudního dvora Evropské unie spor o kácení v chráněných částech Bělověžského pralesa na východě země. Zeman podpořil prezidenta Dudu v jeho přesvědčení o suverenitě země nad vlastními přírodními zdroji.