Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman dnes přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou

Prezident Miloš Zeman se dnes setkal s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou (za ANO). O setkání prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Uvedl, že schůzka se uskutečnila na žádost Benešové a setkání bylo dohodnuté dlouho dopředu, nebylo prý vyvoláno aktuálním děním kolem premiéra Andreje Babiše (ANO). O obsahu schůzky však mluvčí neinformoval.

Pražské městské státní zastupitelství totiž dnes oznámilo, že dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch změnil na kauzu Čapího hnízda právní názor. Podle dostupných informací plánuje trestní stíhání premiéra i ostatních obviněných zastavit.

Benešová, který dříve působila i jako nejvyšší státní zástupkyně se v souvislosti s kauzou Čapího hnízda opakovaně vyjádřila v tom smyslu, že v Česku lze vést trestní stíhání na objednávku. Tento názor dříve předestřela i prezidentovi. Shodou okolností dnes prezident Zeman premiéru Babišovi telefonicky popřál k jeho 65. narozeninám a také k zastavení trestního stíhání, ačkoliv rozhodnutí o zastavení stíhání ještě nebylo vydáno.

Advokátka Marie Benešová, která byla Zemanovou poradkyní pro justici, se vrátila do čela ministerstva spravedlnosti letos na jaře. Stalo se tak krátce poté, co státní zastupitelství informovalo o návrhu na podání obžaloby v kauze Čapího hnízda. O čem tedy dnes prezident s ministryní spravedlnosti jednal se lze jen domýšlet.