Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ať si vezme sochu Koněva prezident na Hrad, prohlásil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) by rád definitivně skoncoval s problémem sochy sovětského vojevůdce Ivana Koněva ve své městské části, která posledních několik dní vyvolává velké kontroverze. A to kvůli ničení sochy, nebo nově zástěny, která ji má podle něj chránit. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček naopak označil postup radnice za hanění památky válečných hrdinů.

Radnice v pátek postavila u sochy lešení a sochu zakryla, aby zabránila vandalským útokům, neboť někdo sochu polil červenou barvu. Hned v pátek aktivista Jiří Černohorský plachtu odstřihl a o její odstranění se o víkendu pokusilo několik dalších lidí. V pondělí pak proti zakrytí sochy demonstrovalo přes 200 lidí.

K účastníkům demonstrace promluvil mezi jinými také Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček, který řekl, že se akce účastní s posvěcením prezidenta. „Maršál Koněv pomohl zastavit holokaust. To je pro mě taková hodnota, kvůli které odmítám připustit, aby ta socha byla odstraněna. Každá osobnost historie má svoje kontroverze. Vzpomeňme na Ferdinanda Peroutku, také měl své období selhání. Mluvme o tom, ale to neznamená, že budeme kácet sochy,“ řekl Ovčáček.

O sochu maršála Koněva projevilo podle starosty Koláře zájem několik muzeí. „Máme spoustu zájemců. Píše nám řada lidí z různých koutů republiky. Ozvala se nám i vojenská muzea. Stojí-li o to pan prezident, ať si ji umístí na Pražský hrad,“ řekl Kolář. Starosta Prahy 6 chce na bývalém náměstí interbrigády místo sochy vybudovat pomník, který bude připomínat jednotlivé vojáky, kteří pomohli osvobodit Československo.