Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní žalobu na prezidenta bude projednávat právní výbor Poslanecké sněmovny

Poslanci ústavně-právního výboru se budou v pátek zabývat senátní ústavní žalobou na prezidenta Miloše Zemana, kterou podala skupina senátorů v čele s Václavem Láskou (Senátor 21) kvůli hrubému porušování Ústavy. Výbor by měl doporučit plénu, jaký postoj má k žalobě zaujmout. Sněmovna se bude ústavní žalobou zabývat 26. září.

Ve výboru postačí k přijetí doporučení hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Zpravodajka Zuzana Ožanová (ANO) dnes uvedla, že schválení žádosti horní komory o vyslovení souhlasu s podáním žaloby navrhovat nebude, naopak předloží záporné stanovisko. Schválení ale může navrhnout kterýkoli jiný člen výboru.

Aby se ústavní žaloba dostala k Ústavnímu soudu, na sněmovním plénu by pro ni musela hlasovat aspoň třípětinová většina, tedy nejméně 120 poslanců. S ohledem na rozložení sil v dolní komoře, kde má většinu vládní koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM, a také s ohledem na pozice hnutí SPD to není pravděpodobné.

Pro návrh ústavní žaloby na prezidenta v červenci hlasovalo 48 ze 75 přítomných senátorů, ke schválení bylo potřeba nejméně 45 hlasů. Proti bylo 20 senátorů, sedm se hlasování zdrželo. Poslankyně Ožanová doufá, že při projednávání žaloby ve výboru se povede věcná debata. Politická diskuse by se měla podle ní odehrát až na plénu.

Prezident už dříve označil návrh žaloby za „ústavní negramotnost“ a rozhodně odmítl tvrzení, že jsou jeho politické kroky v rozporu s Ústavou.