Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident letos vynechá účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku

Kancelář prezidenta republiky oznámila, že Miloš Zeman se letos nezúčastní zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN), které začne 17. září v New Yorku. Prezidenta na shromáždění zastoupí premiér Andrej Babiš.

Český prezident na půdě Valného shromáždění naposledy mluvil v roce 2017 o zastavení terorismu a migrace. V roce 2018 se nezúčastnil s tím, že vše podstatné už řekl a Českou republiku zastupoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

V roce 2015 se prezidentův mluvčí Ovčáček rozčílil na Českou televizi kvůli tomu, že Zemanův projev na Valném shromáždění nevysílala živě. „Bohužel tento zásadní projev, ač to bylo oznámeno divákům, nebyl Českou televizí vysílán živě,” pohoršil se Ovčáček. „Jako vždy objektivní veřejnoprávní televize uveřejnila zprávu o sklizni hroznů. Pan prezident rovněž přeje jihomoravským vinařům bohatou úrodu,” řekl tehdy mluvčí.

Letos se Česko jednání zúčastní premiér Andrej Babiš a doprovodí ho ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Babiš by měl mimo jiné jednat s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a stejně jako Petříček absolvovat i další schůzky.

Zasedání Valného shromáždění OSN je každoroční prestižní záležitost, které se účastní vrcholní představitelé jednotlivých členských států, kteří tuto událost využívají také k bilaterálním jednáním a i neformálnímu navazování kontaktů.