Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman pobouřil svým výrokem o Kosovu

Na státní návštěvě Srbska pronesl prezident Miloš Zeman výrok, ve kterém tvrdí, že má rád Srbsko a Srby. Opačný postoj zaujal ale ke Kosovu, jehož samostatnost odmítá a vyzval českou vládu k tomu, aby svůj postoj k uznání Kosova změnila. V současné době se Česká republika řadí k západním státům, které samostatnost tohoto území uznávají. Tento Zemanův návrh však smetl ze stolu jak současný ministr zahraničí, tak předseda vlády.

Zeman svá slova obhajuje tím, že vláda Kosova je plná (nejenom) válečných zločinců. Dle jeho vyjádření k tomu přispívá fakt, že současný kosovský premiér byl haagským trestním tribunálem označen za zločince. Tato slova jsou však nepravda. V prvé řadě Ramush Haradinaj již není kosovským premiérem, jelikož podal demisi. A druhým, daleko podstatnějším krokem popírající Zemanovo tvrzení je fakt, že v této věci bylo haagským soudem již dvakrát rozhodnuto a Haradinaj byl vždy zproštěn viny. V tuto chvíli byl jeho případ otevřen potřetí a byl soudu poze předvolán.

Zemanova kritika kosovské samostatnosti se táhne již řadu let, a to skrze různé rozhovory, které poskytl balkánským médiím či jejich vládním představitelům. Většina států OSN jeho nezávislost však uznává, a to včetně České republiky. Proti jsou například Slovensko, Španělsko či Řecko. Česká vláda však bere prezidentův názor pouze jako jeho soukromý a nehodlá se s ním ztotožňovat, jak potvrdil Andrej Babiš.