Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovo zdraví

Prezident přiznal zhoršení zdravotního stavu, pravidelná prohlídka ale dopadla uspokojivě

Prezident Zeman, který v sobotu oslaví 75. narozeniny, poprvé veřejně přiznal zhoršení svého zdravotního stavu. V neděli v pořadu S prezidentem v Lánech uvedl, že kromě neuropatie dolních končetin jej začal trápit ještě nízký tlak a nedoslýchavost. Úterní pravidelné vyšetření ve střešovické nemocnici ale podle lékařů neodhalilo žádný akutní či zásadní problém

„Nejenom že se mi nelepší nohy, ale ještě špatně slyším. A aby toho nebylo málo, tak mám poměrně nízký tlak, což jsem dříve neměl,“ uvedl prezident. Zároveň ale připustil, že zanedbává rehabilitace a další rady lékařů. „K té osmdesátce to nějak doklepu. Ale pak už si budu číst jen ty knížky,“ shrnul Zeman.

Po pětihodinové prohlídce v Ústřední vojenské nemocnici nicméně lékaři konstatovali, že prezident s přihlédnutím k jeho věku v pořádku. „S potěšením můžu oznámit, že jsme nenalezli žádné chorobné stavy. Byl velmi důkladně vyšetřen a až na mírné známky dehydratace a určité únavy, jsme nenašli žádný zdravotní problém. Myslím, že to je dobrá zpráva pro všechny, když je prezident republiky zdráv,“ řekl novinářům čekajícím před interní klinikou pražské vojenské nemocnice její ředitel Miroslav Zavoral.

Prezident v rozhovoru také řekl, že omezil kouření. „Zatím jsem zredukoval spotřebu cigaret ze 60 na 40 a pokládám to za velký úspěch,“ uvedl.