Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal rozšíření systému EET i na malé živnostníky

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal novelu zákona o elektronické evidenci tržeb (EET). Online evidenci tržeb tak budou muset nově zavést například řemeslníci, advokáti, účetní, lékaři nebo taxikáři. Rozšíření EET na zbývající obory by mělo nastat od 1. dubna nebo 1. května příštího roku v závislosti na tom, kdy novela vyjde ve sbírce zákonů.

Spolu s rozšířením EET vstoupí v účinnost novela zákona o dani z přidané hodnoty. Ta přesouvá některé služby a zboží, například vodné a stočné, audioknihy, ale i točené pivo do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Do nejnižší sazby předloha zařazuje rovněž opravy oděvů, obuvi, kol nebo kadeřnické služby, které jsou v základní sazbě 21 procent.

Opoziční ODS a Piráti se chtějí kvůli novele zákona obrátit na Ústavní soud. Občanští demokraté navíc slibují, že pokud se dostanou do vlády, zákon o EET zruší.

Vláda a koaliční strany naproti tomu hájí EET argumenty o narovnání podnikatelského prostředí a o lepším výběru daní. „Hlavním přínosem EET, a na tom si prosím trváme, je narovnání podnikatelského prostředí,“ prohlásila již dříve ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Celkový přínos evidence ke konci loňského roku podle ní přesáhl 20 miliard korun.