Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se na Žofíně zúčastnil oslavy 70 let vzájemných vztahů Česka a Číny

Na pražském Žofíně ve středu proběhla velkolepá slavnostní recepce u příležitosti oslav 70. výročí navázání vzájemných styků mezi Českem a Čínou. Mezi hosty byl kromě prezidenta Miloše Zemana také například šéf komunistů Vojtěch Filip, předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), bývalý premiér Jiří Paroubek či hudebník Felix Slováček a režisér Juraj Jakubisko.

Prezident Zeman se na recepci zdržel necelou hodinu a přednesl projev v angličtině. Číňanům v něm vyčetl přehnanou reakci na rozpory s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), který který by ze smlouvy o partnerství s Pekingem rád vypustil odstavec, podle něhož česká metropole souhlasí s politikou jednotné Číny. V reakci na to Čínské úřady odložily turné orchestru PKF – Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) a naposledy Guarneri Trio Prague.

„Myslím si, že je velmi jednoduché vytvořit nepřátelství. Je velmi obtížné vystavět základy přátelské spolupráce v mnoha oblastech – kulturní, ekonomické, samozřejmě také sportovní a dalších,“ uvedl Zeman. „Primátor Prahy, pan Hřib, je menší komplikací ve vztazích. Ale musím říci, vaše excelence, že čínská odpověď byla přehnaná,“ řekl také směrem k čínskému velvyslanci v ČR Čangu Ťien-minovi.

Česko-čínské vztahy zasáhla už na konci loňského roku situace kolem varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE, které úřad označil za bezpečnostní riziko. Čína se proti tomu ohradila. O záležitosti jednal premiér Andrej Babiš (ANO) s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Velvyslanec poté tvrdil, že česká vláda slíbila, že bude usilovat o nápravu chyb. Babiš to popřel a ambasadora obvinil ze lži.