Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Klimatická konference je mediální bublina a Greta by měla jít do školy, uvedl Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov opět vyjádřil k současnému dění v Česku i ve světě. Klimatickou konferenci v New

Yorku označil za mediální bublinu s tím, že lidé by se měli věnovat důležitějším věcem.

V souvislosti s nadcházejícími státními svátky a plánovanými demonstracemi prezident řekl, že mnoho politiků využívá státní svátky jako například 28. říjen a hlavně 17. listopad k demonstracím. Lidé by se podle něj měli spíše v klidu věnovat vzpomínkám na události z minulosti Česka nebo Československa. „Lidé, kteří spojí svoje demonstrace se státním svátkem, jsou tak trochu ubozí,“ poznamenal.

Současné debaty o klimatu, které se v posledních dnech koncentrovaly na půdě OSN v New Yorku prezident prý nesleduje. „Já klimatickou konferenci pokládám za jednu velkou mediální bublinu, která dříve nebo později splaskne a lidé se budou věnovat důležitějším věcem,“ uvedl. Tím je podle něj například energetika.

Politici by se podle Zemana samozřejmě klimatu a ochraně životního prostředí věnovat měli, ale nemělo by to být jejich jediným programem. Prezident se také vyjádřil k nedávnému vystoupení mladé švédské aktivistky Grety Thunberg, která v New Yorku kritizovala světové vůdce. „Já Gretu Thunbergovou pokládám za hysterku a domnívám se, že by se měla vrátit do školy,“ prohlásil.