Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dostal k narozeninám novou limuzínu Superb od Škoda Auto

Prezident Miloš Zeman v sobotu oslavil za přítomnosti svých nejbližších na zámku v Lánech své 75. narozeniny. Popřát mu dorazili i zástupci automobilky Škoda Auto, kteří prezidentovi předali k užívání novou luxusní limuzínu Škoda Superb. Prezidenta dar viditelně potěšil a ihned si celý vůz důkladně prohlédl a vyzkoušel posezení.

Modernizovaný model Superb třetí generace v nejsilnější benzinové verzi je již osmou Škodou Superb, kterou Zeman během svého působení v prezidentském úřadě využívá. Vedle toho prezident dostal k dispozici i nové SUV Kodiaq, kterou používá pro méně formální cesty.

Vozy Superb a Kodiaq jsou oba černé barvy a v nejlepší možné výbavě Laurin & Klement. Pohání je benzinový přeplňovaný motor 2,0 TSI, který má v Superbu výkon 272 koní a v Kodiaqu 200 koní. Superb má černý interiér a jde o sériové provedení vozu, které se od běžné verze liší pouze držáky prezidentské standarty na obou předních blatnících. Na přání ochranné služby byl vůz dovybaven skrytým výstražným zařízením s majákem, kamerovým systémem a vysílačkou.

„Zastávám názor, že český prezident by měl jezdit českým vozem, tedy vozem vyrobeným na českém území,“ uvedl prezident při předávání auta před zámkem v Lánech. Vůz mu předal člen představenstva automobilky Bohdan Wojnar a ředitel českého zastoupení firmy Luboš Vlček. Vozy značky Škoda využíval již v roce 1926 první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk, který jezdil modelem Škoda Hispano-Suiza s šestiválcem o výkonu 100 koňských sil.