Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se nezúčastní oslav výročí 17. listopadu. Zase se objeví ta fašistická úderka, řekl

Prezident Miloš Zeman avizoval, že se ani letos nezúčastní veřejných akcí k 30. výročí listopadové revoluce. Výročí si chce připomenout v Lánech zapálením svíčky. Svou neúčast prezident zdůvodnil slovy, že zatímco před třiceti lety byla účast na demonstracích riziková, nyní se jich účastní hlavně ti, kteří na Letné tehdy nebyli.

„Byly to krásné dny, rád na ně vzpomínám, a možná právě proto nepůjdu vzpomínat veřejně, protože tam se určitě zase objeví ta fašistická úderka Kaputin, která bude házet květiny do odpadkových košů,“ uvedl o víkendu prezident.

Připomeňme, že aktivista Otakar van Gemund ze skupiny Kaputin loni vyhodil do koše květiny, které Národní třídě položili premiér Andrej Babiš (ANO) i květiny zaslané prezidentem Milošem Zemanem. Zdůvodnil to tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie v zemi a lidé jako Babiš či Zeman se podle demokratických pravidel podle něj nechovají.

Prezident také podotkl, že dnešní demonstrace jsou bezrizikové, což je také výsledek listopadových událostí. „Každý, kdo chce demonstrovat, může vyjít na Letnou a nic se mu nestane,“ řekl. „Právě protože je to 30. výročí, tak ho budou oslavovat především ti, kteří na té Letné (v r. 1989 – pozn.) vůbec nebyli. Já se tomu samozřejmě nedivím, takový je život. Takže zavzpomínám si doma, zapálím svíčku,“ řekl Zeman.