Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda prezidentovi znovu navrhne povýšit šéfa BIS Koudelku, kterého už třikrát odmítl

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes oznámil, že jeho vláda chce znovu navrhnout jmenování ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky do hodnosti generála. Bude se tak jednat již o čtvrtý návrh, předchozím třem návrhům prezident Miloš Zeman odmítl vyhovět. Zeman v minulosti práci kontrarozvědky kritizoval.

Zeman opomenul Koudelku při jmenovacím ceremoniálu loni v květnu i říjnu a naposledy letos 8. května. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček se k dotazu, zda Zeman tentokrát Koudelku jmenuje, nevyjádřil. „Bez komentáře,“ uvedl mluvčí.

Prezident o šéfovi civilní kontrarozvědky Koudelkovi prohlásil, že není člověkem na svém místě. Výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil ji za “plácání” a zpravodajce za “čučkaře”. BIS kritiku odmítla a uvedla, že má za sebou úspěšné období.

Plukovník Koudelka má podle představ vlády získat hodnost brigádního generála kvůli svým vysokým profesním a osobním kvalitám a velmi dobrým výsledkům, kterých civilní kontrarozvědka dosahuje. Při březnové cestě premiéra Babiše do USA převzal Koudelka v sídle americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) ocenění za zahraniční spolupráci.

Kabinet by se měl návrhy na jmenování generálů u příležitosti státního svátku 28. října zabývat příští úterý.