Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad kvůli Gottovi svěsil vlajky na půl žerdi. Hrubé porušení protokolu, tvrdí Forejt

Prezident Miloš Zeman v souvislosti s úmrtím Karla Gotta rozhodl o tom, že vlajky na Pražském hradě a na zámku v Lánech, kde probíhá summit zemí V4, budou až do Gottova státního pohřbu staženy na půl žerdi. Podle bývalého ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta tím byl hrubě porušen protokol.

„Státní vlajky na Pražském hradě a v Lánech byly na znamení hlubokého zármutku celé vlasti z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana staženy na půl žerdi. Bude tomu tak až do státního pohřbu Mistra Karla Gotta,“ informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Podle někdejšího hradního ceremoniáře však takové vyjádření úcty odporuje protokolu. To je něco, co nepochopím. Jsem z toho smutný a zoufalý. Protože státní vlajka na půl žerdi může vlát jenom v den vyhlášeného státního smutku. „Kdykoliv vlaje jindy, evokuje se domnění, že nás napadl nepřítel, země byla obsazena a na znamení stahujeme vlajku,“ uvedl Forejt.

Prezidentův mluvčí nařčení z porušení protokolu odmítá. „Úcta k zesnulému je tou nejvyšší civilizační hodnotou, a proto se podivujeme nad každým nevkusným vyjádřením na adresu těch, kteří chtějí projevit – každý dle svých možností – bol svých srdcí,“ uvedl.