Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ústavní žaloba byla odplatou za to, že vyzývám ke zrušení Senátu, domnívá se Zeman

Miloš Zeman během pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov prohlásil, že ústavní žaloba na něj je odplatou za jeho slova o zbytečnosti Senátu. Prezident zároveň vyjádřil lítost nad autory ústavní žaloby, kteří podle něj neznají právo. Znovu připomněl svá slova o tom, že Senát je pro Českou republiku zbytečná instituce.

„Bylo mi líto těch, kdo ústavní žalobu podepsali nebo pro ni hlasovali, ti neznají právo. Protože ale tito lidé nejsou negramotní, musíme se ptát, proč pro to hlasovali. I když je ústavní žaloba hloupá, někteří senátoři pro ni budou hlasovat, protože trvale odmítám existenci Senátu a vyzývám k jeho zrušení,“ uvedl Zeman, který ocenil, že rozumnější představitelé opozice na hlasování nepřišli.

Prezident celou snahu skupiny senátoru okolo Václava Lásky (Senátor 21) považuje za nenávistnou reakci na jeho slova o zbytečnosti Senátu. V úvaze o zrušení horní komory loni argumentoval tím, že volební účast do Senátu byla nízká (16,49%) a o vyslovení důvěry vládě a schvalování státního rozpočtu se navíc rozhoduje pouze v Poslanecké sněmovně. Prezident tehdy prohlásil, že by nejraději nechal Senát „vyhladovět“ tím, že by mu ze státního rozpočtu přidělil minimum financí.

Poslanecká sněmovna odmítla senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta koncem září. Proti tehdy byli poslanci vládních ANO a ČSSD spolu se zástupci KSČM a SPD. Souhlas s žalobou nakonec vyslovilo jen 58 ze 130 poslanců, pro její postoupení Ústavnímu soudu potřeba bylo minimálně 120 hlasů.