Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V prezidentských volbách bych zcela určitě volil Babiše, prohlásil Zeman

Prezident Miloš Zeman má sice před sebou ještě více než tři roky mandátu, znovu kandidovat na post hlavy státu mu už ale Ústava neumožňuje. Začíná proto nahlas uvažovat o svém nástupci. Minulý týden uvedl, že by si dokázal ve finále prezidentské volby představit odborového předáka Josefa Středulu a šéfa Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého. Pokud by ale kandidoval současný premiér Andrej Babiš, Zeman by dal „zcela určitě“ hlas jemu.

O svém favoritovi se prezident svěřil v nedělním rozhovoru pro Frekvenci 1. Na dotaz, zda by v prezidentské volbě podpořil současného premiéra, pokud by se rozhodl o tuto nejvyšší ústavní funkci usilovat, odpověděl Zeman jednoznačně: „Ano, zcela určitě, ale on zatím odmítá kandidovat.“

Zeman dodal, že pro příštího přímo voleného prezidenta by si přál větší kompetence. Konkrétně by podle něj prezident mohl mít právo zákonodárné iniciativy a v případě, že prezident nějaký zákon odmítne, jeho veto by mělo být přehlasováváno pouze kvalifikovanou většinou.

„Vyloučit samozřejmě nemůžeme nikdy nic,“ reagoval na Zemanova slova premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Ještě sám nevím, co bude, přece jen už mi bylo 65 a člověk nikdy neví. Vyloučit samozřejmě nemůžeme nikdy nic, bohužel jen, že jeden den zemřeme. To je jediná jistota. Ale určitě to není téma,“ uvedl Babiš.

Premiér zároveň vysvětlil, proč ho pozice prezidenta moc neláká. „Já jsem manažer. Já jsem profesí obchodník, já jsem člověk, který organizuje, chce věci posouvat dopředu, takže prezident je spíše reprezentativní funkce,“ řekl. Jedním dechem ale dodal, že nechtěl být ani premiérem, jímž nyní je. „Rozhodně jsem nechtěl být nikdy českým premiérem, pro mě je to nenormální život,“ prohlásil.