Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní vyznamenání letos dostane i Václav Klaus, oznámil prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman letos u příležitosti státního svátku 28. října udělí státní vyznamenání svému předchůdci Václavu Klausovi. Bez dalších podrobností to v neděli na dotaz posluchačky uvedl v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.

Jména osobností, které se mohou těšit na státní vyznamenání prezident Zeman obvykle dopředu neoznamuje. Během nedělního rozhovoru byl ovšem Zeman dotázán, zda se nechystá „napravit“ situaci, kdy první český prezident Václav Havel je nositelem Řádu T. G. Masaryka a Řádu bílého lva první třídy, ale exprezident Václav Klaus oceněn nebyl.

„Posluchačka je přímo věštkyně. Neměl bych to uvádět, ale stane se tak 28. října,“ odpověděl upřímně Miloš Zeman. Jaké vyznamenání Klaus dostane, Zeman neřekl, a sdílnější nebyl ani jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Jména dalších osobností pak Zeman odmítl prozradit, posluchači se podle něj mají nechat překvapit.

Prezidentu republiky z titulu funkce přísluší řádová insignie I. třídy řádů včetně řádového řetězu. Ty mu po skončení úřadu mohou být usnesením obou komor parlamentu propůjčeny doživotně. To se však v případě Václava Klause nestalo.