Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Stát se nemusí omlouvat Peroutkově vnučce za Zemanovy výroky, rozhodl soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce Ferdinanda Peroutky za výroky, které v roce 2015 o novináři pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad.

Obvodní soud pro Prahu 1 došel k závěru, že veřejný projev prezidenta neupravují žádné hmotněprávní ani procesní předpisy. „Prezident republiky při svých projevech žádné právní normy stanovené pro výkon této veřejné funkce neporušil, a není tedy splněna jedna z podmínek stanovení odpovědnosti státu za škodu,“ uvedla soudkyně Iveta Nedozrálová. Podle soudu Kaslová neunesla důkazní břemeno, protože neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení prezident porušil.

V původním řízení před třemi lety soud Kaslové omluvu přiznal. Tehdy se jí měla za Zemana omluvit Kancelář prezidenta republiky. Prezident je totiž z titulu své funkce chráněn indemnitou a není možné jej žalovat přímo. Kancelář to ale odmítla a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten konstatoval, že za Zemanova slova neodpovídá Kancelář prezidenta republiky, ale ministerstvo financí, protože Zeman je vlastně státní úředník. Nejvyšší soud také podotkl, že případ nelze posuzovat jako spor o ochranu osobnosti, ale jako nesprávný úřední postup.

„Podáme samozřejmě odvolání a věříme, že městský soud názor soudu prvního stupně zvrátí,“ řekl novinářům advokát Peroutkovy vnučky František Vyskočil. „Po 30 letech od revoluce se přece nemůžeme smířit s tím, že určitá osoba je postavena nad ostatní občany a může říkat nepravdy. To by byl trochu smutný příběh,“ dodal.