Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Prezident pogratuloval Kaczyńskému k vítězství v polských parlamentních volbách

Národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) v čele s předsedou Jarosławem Kaczyńským v neděli dosáhla přesvědčivého vítězství polských parlamentních volbách. Český prezident Miloš Zeman dnes pogratuloval Kaczyńskému k volebnímu výsledku. Úspěch je podle Zemana důkazem dobrých výsledků polské vlády i důvěry polského národa.

„Jednoznačný úspěch, který Právo a spravedlnost vybojovalo i přes silný tlak opozice, je pro mne důkazem dobré práce polské vlády v uplynulém legislativním období a také důvěry polského národa,“ napsal Miloš Zeman v gratulačním dopise, který zveřejnila prezidentská kancelář.

Prezident v dopise zmínil vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi. „S potěšením konstatuji, že se naše země těší výborné úrovni vzájemných vztahů a že úspěšně rozvíjejí spolupráci v rámci EU, NATO i V4,“ napsal Zeman a vyjádřil své přesvědčení, že „střední Evropa disponuje nemalým potenciálem k prohloubení vzájemné kooperace bilaterálně i na mezinárodních fórech“. Na závěr uvedl, že doufá v brzkou příležitost k setkání a upevnění česko-polského přátelství a Kaczyńskému popřál pevné zdraví a mnoho úspěchů.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost získala ve volbách téměř 44 procent hlasů. Zvítězila nad liberální Občanskou koalicí, kterou podpořilo přes 27 procent voličů. PiS bude v Polsku moci samostatně vládnout následující čtyři roky, strana ovšem ztratila většinu v horní komoře tamního parlamentu.