Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Čínský prezident poprvé otevřeně promluvil o demonstracích

Navzdory tichému vzezření a obecně mírným projevům se čínský prezident Si Ťin-pching vyjádřil velmi ostře k potenciálním snahám o rozdělení čínského území. Dle jeho slov kdokoliv, kdo se pokusí rozdělit Čínu, skončí s „rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi na prach“. Tato slova pronesl Si Ťin-pching v neděli v rámci oficiální návštěvy Nepálu, kterou uskutečnil jako první čínský prezident za posledních 22 let.

Prezident nejlidnatější země světa také vyjádřil své rozhořčení nad vlivem vnějších sil, které dle jeho názorů v Hongkongu přispívají ke zhoršení celé situace. Tamější demonstranti totiž žádají stále více. Po příslibu zrušení kontroverzního extradičního zákona, na jehož základě mohli být občané Hongkongu vydáni k trestnímu stíhání do Číny, protesty neustoupily, ba nakonec podstatně posílily. Hongkong totiž volá po daleko větší míře autonomie.

Si Ťin-pchingova slova byla namířena především vůči demonstrantům v Hongkongu. Oficiálně se tak čínský prezident k situaci ve zvláštní administrativní oblasti Čínské lidové republiky vyjádřil poprvé. Experti se shodují, ze zvolená forma má být jasným a důrazným varováním, a to nejenom vůči nejdůležitější čínské provincii. Na pozoru by se totiž mělo mít jak tibetské hnutí za nezávislost, tak Tchaj-wan, který je od roku 1949 de facto nezávislým územím s vlastní vládou.

Jak se situace v Hongkongu bude nadále vyvíjet, zatím není jasné. Dle některých satelitních snímků by se mohlo zdát, že Čína již před několika týdny začala na některých místech shromažďovat armádu. Krvavé potlačení demonstrací ve smyslu událostí z náměstí Nebeského klidu z roku 1989 se však pravděpodobně očekávat nedá. Čína si totiž dobře uvědomuje, že by ji podobný zásah mohl v mezinárodních vodách velmi podstatně uškodit.