Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jednal s Valachovou o změnách Ústavy, chtěl by navrhovat zákony

Prezident Miloš Zeman se v úterý setkal s bývalou ministryní školství a nynější poslankyní a předsedkyní sněmovní komise pro ústavu Kateřinou Valachovou (ČSSD). Diskutovali spolu o rozšířeni pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky projednávání zákonů v Senátu ze 30 na 60 dnů nebo o takzvaném klouzavém mandátu. Zeman by podle Valachové měl zájem o to, aby prezident republiky mohl podávat návrhy zákonů.
 
“U prezidenta jsem nalezla velkou podporu pro rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu z hlediska jeho kontroly nad všemi veřejnými prostředky,” uvedla Valachová. Klouzavý mandát prezident též podporuje. “Na druhé straně upozorňuje politiky, že ďábel se skrývá v detailu. Určitě bude třeba promyslet všechny důsledky této změny,” řekla. Jednoznačnou Zemanovu podporu podle ní má prodloužení lhůty pro projednávání zákonů v Senátu.
 
Debata o postaveni prezidenta se točila zejména kolem nedávné ústavní žaloby a kompetencích hlavy státu. Prezident by podle Valachové měl zájem z hlediska historie naší ústavy o to, aby prezident republiky měl možnost podávat návrhy zákonů. Aby rozhodoval Parlament, ale prezident, který je přímo volený, by měl možnost zákonodárné iniciativy,” doplnila.
 
Valachová se Zemanem si pak pouze vyměnili názory na další záležitosti, jako jsou možné lhůty pro úkony prezidenta republiky, změny konstituování vlády v situaci, kdy je po volbách, nebo změny v souvislosti se jmenováním či odvoláváním ministrů. Do konce roku by se chtěla s prezidentem sejít ještě jednou a probrat možné volební změny.