Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Spolupracujme a neodcházejte ze Slávie, napsal Zeman v dopise čínském prezidentovi

Prezident Miloš Zeman ve středu napsal osobní dopis čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, ve kterém se omlouvá za chování pražských radních a žádá o pokračování v projektech česko-čínské spolupráce. Zeman svého čínského protějška ujistil, že česká vláda plně respektuje politiku jedné Číny.

Rada hlavního města Prahy minulé pondělí rozhodla o vypovězení sesterské smlouvy s Pekingem kvůli neochotě čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí klauzule o uznání jedné Číny. O několik dní později smlouvu s okamžitou platností vypověděl také pekingský magistrát. Miloš Zeman následně prohlásil, že Čína v rámci odvetných opatření zruší lety do Prahy a přestane financovat fotbalovou Slavii.

Český prezident v dopise Si Ťin-pchingovi  napsal, že nemá žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků a při té příležitosti zdůraznil, že Česká republika a její vláda plně respektuje politiku jedné Číny. Na tom, že Česko uznává čínskou suverenitu a respektuje politiku jedné Číny, se minulý týden shodli nejvyšší ústavní činitelé na schůzce na Pražském hradě.

„Prezident republiky proto požádal prezidenta ČLR, aby pokračovaly pragmatické projekty česko-čínské spolupráce. Jmenoval například podporu a rozvoj přímých leteckých spojení mezi oběma zeměmi, obnovení plnohodnotné kulturní spolupráce a prohloubení oboustranně výhodné ekonomické a investiční spolupráce. V této souvislosti prezident republiky zmínil plánované pořádání tradičního China Investment Forum na začátku prosince letošního roku,“ uvedla tisková kancelář Pražského hradu.