Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na oslavy 28. října nepozval předsedu Ústavního soudu ani pražského primátora

Pražský hrad tento týden rozesílá pozvánky na slavnostní večer spojený s udílením státních vyznamenání u příležitosti oslav státního svátku 28. října. Ač je zvykem zvát všechny důležité představitele státní a politické moci, prezident Miloš Zeman každý rok několik osobností vynechá. Většinou se jedná o ty, kteří upadli u prezidenta v nemilost, ať už kvůli nevyhovění jeho přání, či kvůli kritice hlavy státu.

Zatímco loni bylo „potrestáno“ několik poslanců, kteří Zemana kritizovali, letos se prezident pomstil na vyšších místech. Pozvánku tentokrát neobdrželi předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. S Rychetským má prezident Zeman dlouhodobě odlišný pohled na vykonávání prezidentské funkce, nejvyšší státní zástupce pak zřejmě nedostatečně hájil premiéra Babiše v kauze Čapí hnízdo.

Na Pražský hrad nedorazí ani pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), na kterého se prezident zlobí kvůli vypovězení česko-čínské sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem. „Zatím nemáme informace, že by pozvánka dorazila na magistrát. Nicméně 28. října je pan primátor na plánované služební cestě do Washingtonu, takže svou účast ani nezvažoval,“ uvedla šéfka primátorových poradců Martina Vacková.

Pozvánky nedostali ani někteří hejtmani, přestože v minulosti za jiných prezidentů byli zváni všichni. Ani letos neobdržel pozvánku například královéhradecký hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). „Mohu se domnívat, že nepozvání souvisí s mojí podporou v prezidentských volbách Jiřímu Drahošovi. Je to na (prezidentské – pozn.) kanceláři, koho pozve,“ uvedl Štěpán. Také plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) pozvánku na Hrad už potřetí v řadě nedostal. „Je to právo hostitele. Na druhou stranu je to hodně komplikovaná otázka, protože my ve svých funkcích nejsme jenom sami za sebe, ale reprezentujeme úřad, stát a obyvatele regionu, takže by to měl každý velmi dobře zvažovat,“ řekl.