Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v listopadu zamíří na Slovensko, s Čaputovou otevře Český dům v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman navštíví 16. listopadu Slovensko, aby společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou otevřeli budovu Českého domu v Bratislavě. Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák uvedl, že v rámci návštěvy zvažují i pietní připomenutí událostí z roku 1989, neboť v Bratislavě vyšli studenti do ulic o den dříve než v Praze.

Vznik Českého domu v Bratislavě je výsledkem prezidentovy dlouhodobé snahy. Při červnovém setkání s Čaputovou v Praze slovenské prezidentce poděkoval za podporu této myšlenky. Zeman následně prohlásil, že se dohodli na společném otevření budovy a dodal, že byl by rád, aby v ní byla umístěna hospoda s českým pivem a kuchyní.

Na slavnostní otevření Českého domu byli podle Jindráka pozváni i všichni bývalí slovenští prezidenti, tedy Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska. Účelem projektu je působit jako kulturní a informační středisko a vyvíjet aktivity v oblasti podpory exportu a cestovního ruchu. Česká republika provozuje české domy i v dalších 24 zemích – například v New Yorku, Tokiu, Moskvě nebo loni otevřený v Jeruzalémě.

Pražský hrad již dříve avizoval, že českých oslav pádu komunismu se prezident 17. listopadu nezúčastní. „Zavzpomínám si doma, zapálím svíčku, a protože to byla snad nejkrásnější a nejzajímavější a také tak trošku nejdramatičtější fáze mého života, tak budu rád, že prošla dobře, že teď každý, kdo chce demonstrovat, si může vyjít na Letnou a nic se mu nestane,“ uvedl Zeman.