Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad během svátků zpřístupní Jelení příkop, vstup bude zdarma

Pražský hrad oznámil, že u příležitosti oslav státních svátků otevře svým návštěvníkům Jelení příkop, který je kvůli rozsáhlé rekonstrukci poslední dva roky nepřístupný. Dny otevřených dveří se uskuteční 26. a 27. října a poté 16. a 17. listopadu, vždy od 10 do 15 hodin. Vstupovat do parku se bude v jeho spodní části na Klárově, vstupné je zdarma.

„Rád bych pozval všechny, které zajímá historie Pražského hradu. Doporučuji pevnou obuv, terén je poměrně složitý, a navíc se místy bude procházet stavbou,“ láká návštěvníky vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář. „Po cestě budou rozmístěny informační panely s historickými zajímavostmi i údaji o probíhajících rekonstrukcích,” dodává kancléř. I když návštěvníci nebudou podrobováni obvyklým bezpečnostním prohlídkám, nebude možno vstupovat do areálu s většími zavazadly.

Jelení příkop je přírodní rokle, která se táhne od horní části Pražského hradu až dolů na Klárov. Protéká jím potok Brusnice. Svůj název získal park za vlády Rudolfa II., kdy zde byla chována lovná zvěř. S lovnou zvěří bylo možné se v příkopu setkat až do 18. století. Na tuto tradici symbolicky navázala doba 1. republiky, kdy byl v horní části příkopu na příkaz T.G. Masaryka zbudován medvědinec. V současnosti prochází příkop rozsáhlou revitalizací a opravuje se například věž Mihulka nebo právě hradní medvědinec.

Za komunismu byl lidem přístup do Jeleního příkopu dalších prostor Pražského hradu odepřen, Hrad veřejnosti otevřel až první porevoluční prezident Václav Havel. Prezident Miloš Zeman čelí kritice, že uzavřel předtím volně přístupné prostory a u vchodů zavedl bezpečnostní kontroly. Kromě Jeleního příkopu se lidé letos nedostali ani do Jižních zahrad. Úředníci uzavírky zdůvodňují náročnými opravami, bezpečnostní kontroly byly podle prezidentské kanceláře zavedeny na žádost policie.