Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Nemocnice zveřejnila Zemanovu lékařskou zprávu: zhubl 20 kilo a trpí úbytkem svalů

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze ve Střešovicích ve čtvrtek na přání prezidenta Miloše Zemana zveřejnila jeho zdravotní dokumentaci. Zeman v nemocnici minulý týden absolvoval čtyřdenní „rekondiční“ pobyt. Ze zprávy vyplývá, že Zeman byl léčen pro poruchu výživy vedoucí k úbytku a narušení funkce svalů. O žádné rakovině či jiných zdravotních problémech zpráva nehovoří. Prezident a jeho okolí tedy skutečně nic závažného netajili.

„Pan prezident během pobytu v ÚVN i v dalších dnech byl sledován a léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zvláště na dolních končetinách,” stojí ve zprávě ÚVN. „Pacient si stěžuje na nestabilní chůzi, pociťuje slabost dolních končetin a sníženou svalovou sílu. Za poslední dva roky váhový úbytek 20 kilogramů, nechutenství,“ pokračují lékařské záznam. Prezident proto užívá léky proti překyselení žaludku, aby se mu opět chuť k jídlu vrátila. Dále má předepsané léky proti bolesti a nespavosti.

Ze zprávy také vyplývá, že Zeman za dva roky zhubl 20 kilogramů, jeho současná hmotnost je 85 kilogramů. Trpí nechutenstvím a má sklon k nízkému tlaku. Lékaři objevili známky dehydratace. Laboratorní hodnoty, včetně hladiny krevního cukru a dalších parametrů hodnotících diabetes mellitus, jsou v normě.

Během rekondičního pobytu lékaři s prezidentem lékaři posilovali pohybové stereotypy, rehabilitovali chůzí a aplikovali příslušné fyziatrické metody a vyváženou stravu, uvedl náměstek ředitele ÚVN Ivan Jeřábek.

Sám prezident svůj zdravotní stav a vyhlídky do budoucna shrnul následovně: „Nejenom, že se mi nelepší nohy, ale ještě špatně slyším. A aby toho nebylo málo, tak mám poměrně nízký tlak, což jsem dříve neměl. K té osmdesátce to nějak doklepu. Ale pak už si budu číst jen ty knížky.“