Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval nové generály, ředitel BIS Koudelka se počtvrté nedočkal povýšení

U příležitosti státního svátku 28. října jmenoval prezident republiky Miloš Zeman na Pražském hradě nové generály. Jmenováno bylo sedm vojáků, hasičů a policistů včetně ředitele Hasičského záchranného sboru nebo šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka na Hradě opět chyběl.

Do hodnosti brigádních generálů Zeman povýšil šéfy krajských ředitelství policie v Jihočeském a Jihomoravském kraji Luďka Procházku a Leoše Tržila i šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radima Dragouna.

Výložky brigádního generála si od pondělí může připnout také ředitel Agentury personalistiky Armády ČR Vratislav Beran, velitel Kybernetických sil a informačních operací Miroslav Feix a ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) v návrhu na jmenování uvedl, že jde o příkladné profesionály, kteří se významně podílejí na plnění úkolů armády a výrazně přispěli k uskutečnění reformy ozbrojených sil.

Podle očekávání prezident Zeman odmítl do hodnosti generála povýšit šéfa civilní kontrarozvědky BIS Michala Koudelku. A to i přesto, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) jeho povýšení navrhla už počtvrté. Zeman v minulosti prohlásil, že Koudelka není člověkem na svém místě a výroční zprávu BIS, ve které tajná služba varovala například před ruskými a čínskými agenty, označil za „plácání“. Práci BIS prezident kritizuje poměrně často.

Koudelka na twitteru uvedl, že sloužit vlasti je jako sloužit rodině. „Je to stejně nezištné a samozřejmé. Přesto děkuji Vládě ČR za generálskou nominaci. Je to čest a závazek,“ napsal. Dodal, že BIS bude chránit ČR stejně, jako v pondělí povýšení generálové, kterým poblahopřál. Premiér Babiš doufá, že prezident za rok změní názor a Koudelku nakonec jmenuje.