Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Žádná oslava republiky, ale soukromý večírek Zemanových přátel, kritizuje senátor Fischer

Prezident Miloš Zeman již tradičně nepozval na oslavy vzniku Československa na Pražský hrad některé své politické a názorové oponenty. Vysvětlil to tím, že jde o lidi, kteří nemají příliš vlídný vztah k tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta. Prezidentův přístup zkritizoval jeho soupeř z prezidentské volby a současný senátor Pavel Fischer.

„Prezident republiky má mít přesah mimo svou voličskou základnu. Ale u Miloše Zemana vidíme, že pokračoval v politickém boji, jako by si chtěl vyřizovat účty a zval na soukromý večírek. Toto nebyla státní oslava hodná republiky, kde se máme setkávat napříč politickými názory,“ domnívá se senátor Fischer.

Fischer nicméně dodal, že pokud by pozvánku obdržel, na Pražský hrad by přišel. „Prezidenta Zemana považuji za svého prezidenta, je to nejvyšší ústavní činitel a regulérně vyhrál. Můžeme mít jiné politické názory a v řadě věcí s ním budu ostře diskutovat, ale respektuji jeho ústavní roli. Proto nechápu, že boří ústavní systém a kádruje lidi podle toho, jaký mají vztah ke státnímu svátku nebo k prezidentovi,“ dodal.

Prezident na vysvětlenou zopakoval svůj výrok z minulých let, že na oslavy 28. října nezve lidi, kterým by působilo utrpení poslouchat jeho projev. „Občas registruji, že si někdo stěžuje, že nebyl pozván. Já si myslím, že jde o lidi, kteří nemají příliš vlídný pocit k tomuto státnímu svátku a osobě prezidenta, a tak jim nebudu působit duchovní trauma, že by tam museli trpět,“ řekl.

Pozvánku na udělování státních vyznamenání na Hradě 28. října letos nedostal například předseda senátorského klubu SEN 21 Václav Láska, místopředsedové Sněmovny Petr Fiala (ODS) a Vojtěch Pikal (Piráti) či představitelé sněmovních stran TOP 09, KDU-ČSL a STAN.