Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Demokraté chtějí v USA sesadit Trumpa, Sněmovna hlasuje o impeachmentu

Prezident USA Donald Trump čelí na domácí politické scéně vážnému problému. Sněmovna reprezentantů má dnes hlasovat o rezoluci, která je dalším krokem k možnému sesazení amerického prezidenta. Sněmovní demokraté vyšetřují Trumpa kvůli jeho nátlaku na Kyjev a zjišťují, zda je dostatek důvodů podat na prezidenta ústavní žalobu, která může vyústit v jeho zbavení moci.

Podle dosavadního vyšetřování měl Donald Trump letos v létě požadovat po ukrajinském prezidentovi Volodomyru Zelenském, aby v Kyjevě otevřel kauzy, které by diskreditovaly Trumpova možného soupeře do prezidentských voleb 2020, bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Podle velvyslance americké ambasády na Ukrajině Billa Taylora Trump po Zelenském chtěl, aby učinil veřejné prohlášení, že znovu otevírá kauzu Burisma (Bidenův syn Hunter byl členem správní rady petrochemické společnosti Burisma Holdings, která na Ukrajině čelí vyšetřování protikorupčního úřadu). Trump tím měl podle něj nejen podmiňovat možné přijetí Zelenského v Bílém domě, ale také uvolnění vojenské pomoci pro Ukrajinu. „Všechno záleželo na tomto prohlášení, včetně bezpečnostní pomoci,“ prohlásil Taylor minulý týden v Kongresu.

Bílý dům vznesená obvinění odmítá. Podle mluvčí Stephanie Grisham navržená rezoluce jen potvrzuje, že ze strany demokratů jde o „koordinovanou kampaň ze strany krajně levicových zákonodárců a nikým nevolených úředníků, kteří jdou proti ústavě,“ a podvod na voličích. Několik klíčových svědků, kteří už vystoupili před Kongresem a jejichž vyjádření se dostala do médií, ovšem potvrdilo a upřesnilo zmíněné informace.

Možnost odvolání prezidenta je v americké ústavě zakotvena od jejího prvního schválení v roce 1787. Nejvyšší zákon USA doslova říká, že „prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštěni funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, úplatkářství nebo z jiných těžkých zločinů a trestných činů.“ Pravomoc obžalovat prezidenta má Sněmovna Kongresu USA, Senát pak vystupuje v roli soudu.