Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Český velvyslance musel v Kyjevě vysvětlovat účast krymských Tatarů na oslavách 28. října

Velvyslanec České republiky na Ukrajině Radek Matula byl tento týden předvolán na Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny v Kyjevě, aby vysvětlil situaci přítomnost delegace krymských Tatarů na oslavách státního svátku 28. října na Pražském hradě. Problém vznikl, když krymskotatarští aktivisté pozvaní na Hrad následně na Facebooku napsali, že Zeman uznal poloostrov Krym za součást Ruska.

Ukrajinské velvyslanectví v Praze na svých webových stránkách ve středu 30. října vyjádřilo protest v souvislosti s pozváním zástupců organizace Kyrym birligi k účasti na oficiálních oslavách státního svátku České republiky. Ve svém prohlášení to označuje za „další provokaci, jejímž cílem je legitimizace nezákonného pokusu Ruska o anexi suverénního území Ukrajiny a snaha poškodit ukrajinsko-české vztahy“.

„Ukrajinská strana se ohradila proti pozvání zmíněných osob na recepci pořádanou k příležitosti oslav státního svátku České republiky tím, že si předvolala českého velvyslance v Kyjevě. Velvyslanec Radek Matula v Kyjevě ujistil ukrajinskou stranu o tom, že tato záležitost nemá žádný vztah k zahraniční politice České republiky,“ uvedl mluvčí českého ministerstva zahraničí Robert Řehák.

Zástupci krymsko-tatarské organizace Kyrym birligi (Krymská jednota) do České republiky na slavnostní akci pozval osobně prezident země Miloš Zeman. „Byli jsme oficiálně pozváni na oslavu 101. výročí založení samostatného československého státu. Pozvánky byly od Zemana  a jeho manželky. Diskutovali jsme o míru a společenství mezi našimi státy,“ řekl místopředseda organizace a Veřejné rady krymsko-tatarského lidu Rustem Nimetullaev.