Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Ruský prezident Putin ocenil českého skladatele Vadima Petrova nejvyšším vyznamenáním

Ruský prezident Vladimir Putin udělil českému hudebnímu skladateli Vadimu Petrovovi Řád přátelství, který je nejvyšším ruským státním vyznamenáním pro cizince. Petrov podle ruského velvyslanectví přispěl ke sbližování české a ruské kultury, zejména svými symfonickými díly založenými a ruských lidových písních.

„Ve své tvorbě se Vadim Petrov často obracel k ruskému hudebnímu dědictví, vytvořil originální symfonická díla založená na ruských lidových písních a tvorbě ruských skladatelů: Ruské evangelium, Stříbrná serenáda, Obrázky staré Rusi, Ruské balady a romance,“ uvedlo v tiskové zprávě velvyslanectví. Řád získal za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a plodnou činnost pro sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.

Hudební skladatel Vadim Petrov (78) je potomkem ruských emigrantů a pochází z ruského šlechtického rodu Repninů-Repninských. skladby a hry na klavír na pražské AMU. V 60. letech založil pražskou Lidovou konzervatoř (dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka) a byl jejím prvním ředitelem. Po roce 1968 měl zákaz umělecké i pedagogické činnosti, později vyučoval na Konzervatoři Jaroslava Deyla a na Pražské konzervatoři. Petrova ocenil loni i prezident Miloš Zeman medailí Za zásluhy.

Řád přátelství patří k nejvyšším ruským vyznamenáním, uděluje se od roku 1994. V sovětských dobách neslo vyznamenání název Řád přátelství národů. Ocenění dostávají řád za „velký přínos k upevnění přátelství a spolupráce s Ruskou federací,“ dále za rozvoj obchodních, ekonomických a vědeckých styků a za zachování a popularizaci ruštiny a ruské kultury v zahraničí. V minulosti toto ocenění získal například srbský režisér Emir Kusturica nebo francouzská zpěvačka Mireille Mathieuová