Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důvěra lidí v prezidenta vzrostla, nejvíce občané stále věří starostům

Důvěra občanů v prezidenta republiky se po několika měsících opět dostala nad hranici 50 procent. Aktuálně mu podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) důvěřuje 56 procent dotázaných. Agentura v říjnovém průzkumu konstatovala, že k významnému nárůstu důvěry došlo u všech sledovaných ústavních institucí.

Prezident si oproti září polepšil o sedm procentních bodů, vláda o šest, Sněmovna rovněž o šest a Senát dokonce o devět. Podobně tomu bylo rovněž u regionálních a místních institucí.

Nejvyšší důvěře z celé politiky se stále a dlouhodobě těší starostové (70 procent) a obecní zastupitelé (69 procent). Krajským zastupitelům důvěřuje podle průzkumu 51 procent lid, vládě rovných 50 procent a hejtmanům 49 procent lidí. Sněmovně a Senátu důvěřuje shodně 40 procent dotázaných.

„Co je příčinou zaznamenaného plošného vzestupu důvěry k ústavním institucím, je obtížné určit, přičemž nelze vyloučit ani variantu náhodného výkyvu způsobeného výběrovou chybou měření. Jako možné vysvětlení daného posunu se pak může nabízet jisté uvolnění napětí v souvislosti s ukončením trestního stíhání premiéra v kauze Čapího hnízda, jež dlouho zatěžovalo politickou situaci v zemi, a do výsledku výzkumu se také mohla výrazněji promítnout specifická atmosféra a situace, která se vytvořila v souvislosti s úmrtím a pohřbem Karla Gotta,” uvádí experti z CVVM.

Průzkum probíhal v období od 5. do 20. října a zúčastnilo se jej celkem 1021 respondentů.