Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exprezident Václav Klaus: Disidenti komunismus nezbourali, sesypal se sám

Bývalý prezident Václav Klaus poskytl u příležitosti nadcházejícího třicátého výročí sametové revoluce rozhovor pro deník Právo, ve kterém vzpomíná na události 17. listopadu a hodnotí následnou proměnu země i společnosti. Domnívá se, že za pádem komunismu stála spíše slabost a vyčerpání systému než činnost disidentů. Události na Národní třídě podle něj byly jen onou pověstnou „poslední kapkou“.

Podle Klause bylo i s ohledem na změny v ostatních zemích sovětského bloku dopředu jasné, že totalitní režim padne. „My jsme je (změny režimu – pozn.), kromě Rumunska, udělali nejpozději, což není často zdůrazňováno, a mělo by to stavět do jiného světla ty, kteří mají pocit, že hrdinnými činy porazili komunismus. Že k jeho pádu dojde, bylo naprosto jasné už delší dobu, šlo jen o to, kdy to bude a co bude ta poslední kapka, která to všechno způsobí. V tomto smyslu to byla očekávaná věc. A ta poslední kapka bylo samozřejmě to, co se odehrálo 17. listopadu,“ uvedl exprezident.

Obecně zažitá představa, že revoluci spustili především disidenti a protestující studenti není podle Václava Klause správná. „Byl to společenský proces, do kterého zasáhla nečekaně brutální reakce policie. To otevřelo lidem oči, ale komunismus byl už slabý, neschopný a nechtějící se bránit. To přece nebylo žádné naše vítězství nad komunismem, to byl pád komunismu. Jak jinak si lze vysvětlit totální nečinnost institucí komunistické strany, vlády, policie, armády, Lidových milicí? Nic se přece nestalo, systém se prostě rozpustil. Vím, že to hodně lidí, kteří chtějí být hrdiny sametové revoluce, nechce slyšet, ale bylo to tak.“

V závěru rozhovoru pak došlo i na téma porevoluční privatizace a rozkradených investičních fondů, kde se kvůli chybě ve federálním zákoně ztratily desítky miliard korun. „Zákony vznikaly tak, že se napsal návrh na vládě. Pak to dostali právníci a posunuli to směrem, kdy já jsem obracel oči v sloup a vůbec se mi to nelíbilo. Pak to šlo do tehdejšího parlamentu. Tam vládla nejrůznější, pomíchaná společnost lidí. Ti přidali tohle, ubrali tohle. A teď vznikne zákon. Můžu být smutný z toho, že se stalo to, či ono, jen to odmítám označit triviálním slovem „chyba“, bránil se tehdejší premiér Klaus.