Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se zúčastní prosincového summitu NATO v Londýně, premiér musí zůstat v ČR

Českou republiku bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) musí zůstat v Česku, aby se mohl ve Sněmovně zúčastnit projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Společně se na tom dohodli během včerejší pravidelné večeře na zámku v Lánech.

Ve Velké Británii si zástupci členských zemí NATO připomenou 70. výročí existence aliance. Velení NATO sídlilo v prvních letech právě v Londýně. Severoatlantickou smlouvu 4. dubna 1949 ve Washingtonu jako zakládající členové podepsaly Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Británie, Francie, USA, Kanada, Portugalsko, Itálie, Norsko, Dánsko a Island. Česko se k alianci připojilo v roce 1999.

Premiér Babiš včera po odchodu z Lán novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, nicméně naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Téma chce přednést na příštím zasedání Evropské rady.

„Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety,” uvedl Babiš. Dodal, že evropské státy ale potřebují rychlejší akci, když je například nutné zasáhnout proti pašerákům lidí ve Středozemním moři. „Určitě nechceme žádnou evropskou armádu, ale je tam prostor pro spolupráci,“ uvedl. Podobný pocit podle něho vládne i v dalších evropských zemích.