Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Český dům v Bratislavě

Miloš Zeman si splnil sen – o víkendu otevřel s Čaputovou Český dům v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman v sobotu společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou otevřel v Bratislavě Český dům. Před slavnostním přestřižením pásky prezident řekl, že si přeje, aby se Český dům stal místem setkávání a přátelství.

Čtyřpatrová budova v historickém centru slovenské metropole se stala sídlem Českého centra a dále agentur CzechTrade a CzechTourism. V budoucnu by tam měla působit také agentura CzechInvest. V Českém domě jsou vyhrazeny rovněž prostory pro výstavy – první z nich je aktuální výstava k výročí sametové revoluce. Hospůdka s českým pivem a svíčkovou podle prezidentova přání se však bohužel do budovy nevešla.

„Člověk si má občas splnit nějaký sen. Jedním z mých snů bylo otevření Českého domu v Bratislavě. Trvalo to pět let. Neustálé výmluvy, že to nejde, ale nakonec jsme našli spřátelené duše, které nám v tom pomohly,“ uvedl Zeman, který vznik Českého domu ve slovenské metropoli dlouhodobě prosazoval.

Podle Čaputové navzdory rozdělení Československa zůstaly Česko a Slovensko nejbližšími partnery. „Věřím, že Český dům v Bratislavě k této blízkosti přispěje. Věřím rovněž, že Bratislava i celá země získala otevřením Českého domu důležité místo pro setkávání, místo, které prospěje vzájemnému obchodu i kulturní výměně,“ prohlásila během slavnostního otevření slovenská prezidentka.