Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na Národní třídě útočila agresivní lůza, je to znesvěcení státního svátku, říká Ovčáček

O víkendu proběhly na Národní třídě oslavy třicátého výročí Sametové revoluce. Václav Klaus mladší se zde setkal s vulgárními urážkami od přítomných občanů, podobnému tlaku čelil také premiér Andrej Babiš. Před rokem demonstranti dokonce vyhodili do koše věnce a květiny od prezidenta Zemana, premiéra Babiše, předsedy SPD Okamury i ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSDD). Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček označil takové jevy za „znesvěcení státního svátku“.

„Z víkendového průběhu lze říct pouze jediné: jakýmsi symbolem oslav se smutným nádechem se stal právě Václav Klaus mladší. Právě on se zúčastnil demonstrace 17. listopadu 1989 na Národní třídě. O třicet let později byl agresivní lůzou na Národní třídě slovně napadán. Je to znesvěcení státního svátku. Tím nevolám po policejním zásahu, ale po slušné dohodě, protože je zcela zjevné, že šlo o příznivce současné opozice,“ uvedl Ovčáček.

Lidé, kteří protestují proti ohrožování demokracie ji podle Ovčáčka sami ohrožují a jejich počínání je schizofrenní. „Demokracii a svobodu slova v České republice rozhodně neohrožují Miloš Zeman nebo Andrej Babiš. Ohrožují je lidé, kteří na Národní třídě útočí slovně na ostatní, kteří se přišli poklonit památce významné události. Demokracii ohrožují novodobé ideologie, jako je genderismus a klimatismus, které jsou fundamentální a vnucují své vidění světa druhým lidem. To jsou varovné vykřičníky. Všechny totalitní ideologie mají jednu spojnici – nenávidí člověka a milují kolektivismus,“ konstatoval hradní mluvčí.

A jak sám Ovčáček strávil 30. výročí Sametové revoluce? „V neděli dopoledne jsem věnoval 17. listopadu 1989 tichou vzpomínku. V odpoledních hodinách jsem zavítal na Žofín, kde se konala konference věnovaná třiceti letům od znovunabytí svobody, ale také druhému tématu – ohrožení svobody v současné době. Možná to bylo mnohem důležitější než některé proslovy, které zaznívaly na Václavském náměstí, které byly sice patetické, ale velmi prázdné.“