Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenuje předsedou Vrchního soudu Luboše Dörfla, Sváček o funkci nestojí

Prezident Miloš Zeman po delším rozmýšlení jmenuje předsedou Vrchního soudu v Praze šéfa ústeckého krajského soudu v Praze Luboše Dörfla. Zeman sice preferoval současného místopředsedu vrchního soudu Jana Sváčka, ministryně spravedlnosti Marie Benešová jej ale ke jmenování nenavrhla.

Návrh na jmenování Dörfla má prezident na stole od října. Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov řekl, že se dozvěděl, že druhý kandidát Jan Sváček, který nebyl komisí vybrán, už na funkci neaspiruje. „Vzhledem k tomu, že pan doktor Sváček nyní prohlásil, že neaspiruje na tuto funkci, budu samozřejmě pan doktora Dörfla jmenovat,” řekl Zeman.

Padesátiletý Dörfl vystudoval práva na Univerzitě Karlově. V justici pracuje nepřetržitě od roku 1993, kdy nastoupil jako justiční čekatel. Soudit začínal u Okresního soudu v Nymburce, kterému pak od roku 1998 předsedal. O sedm let později přešel ke středočeskému krajskému soudu, kde byl místopředsedou. Dva a půl roku působil u pražského vrchního soudu, od roku 2014 pak začal řídit Krajský soud v Ústí nad Labem.

Současnému předsedovi Vrchního soudu v Praze Jaroslavu Burešovi skončí sedmileté období 2. ledna příštího roku.