Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Státní zastupitelství odložilo trestní oznámení Pražského hradu na senátora Lásku

Pražské městské státní zastupitelství oznámilo, že nebude přezkoumávat rozhodnutí policie odložit trestní oznámení Kanceláře prezidenta republiky na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění O rozhodnutí informoval mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Dané trestní oznámení bylo reakcí na kauzu, v níž kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím českého prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Hrad. Václav Láska kancléře obvinil z toho, že coby vedoucí Kanceláře prezidenta republiky seznamoval soudce se stanovisky prezidenta republiky a tím se tak podle něj dopustil trestného činu.

Případem se zabývala Národní centrála proti organizovanému zločinu, ta ale rozhodla, že se Vratislav Mynář trestného činu nedopustil. Státní zástupce Jan Lelek poté potvrdil verdikt a dodal, že ne každý projevený zájem o soudem projednávanou věc musí být trestným činem zasahování do nezávislosti soudu.

Následně Mynář podal trestní oznámení na senátora Lásku pro trestný čin křivého obvinění, to ale policie odložila. „Žádost o přezkoumání byla v rámci dohledových pravomocí Městského státního zastupitelství v Praze vyhodnocena jako nedůvodná,“ dodal k věci Cimbala.

Kancléř Mynář v minulosti uvedl, že v Zemanově zastoupení “konzultoval” s více ústavními soudci prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Soudce kontaktoval i v jiných kauzách. Mynáře se už dříve zastal Zeman. Uvedl, že na schůzky se soudci ho vysílal sám a že Mynář nikoho neovlivňoval. Kancléř řekl, že cílem setkání bylo seznámit soudce s prezidentovými stanovisky.