Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jiří Ovčáček pokřtil knihu, do které přispěl Milouš Jakeš, Lubomír Štrougal i Zeman

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček společně s bývalým mluvčím prezidenta Klause Petrem Hájkem a Jaroslavem Baštou v pondělí pokřtili knihu „Převrat – fámy a lži o 17. listopadu 1989“. Za knihou stojí tvůrčí kolektiv osobností z doby minulé i současné, které se listopadového dění povětšinou přímo účastnily.

Kniha podle exministra Jaroslava Bašty připomíná sborník z historické konference. Autorsky do ní přispěli současný prezident Miloš Zeman, bývalý komunistický premiér Lubomír Štrougal, bývalý generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, či příslušník bývalé Státní bezpečnosti Ludvík Zifčák.

„Nedávno nám Petr Pithart řekl, že nešlo o revoluci, ale o předání moci. Z tohoto hlediska bychom na tuto událost měli hledět. Je nám po třicet let líčeno, že lid se naštval a svrhl komunistickou moc. Od prvních chvil jsem věděl, že to je nesmysl,“ řekl Petr Hájek. „Většina z těch, kdo mají v hlavě rozum, dávno ví, že nešlo o spontánní revoluci,“ dodal.

„Někteří lidé nám říkají, co si máme myslet a jak si máme události vykládat. Někteří lidé si zprivatizovali 17. listopad. Jediný státní svátek, který byl uchráněn privatizace, je 28. říjen,“ prohlásil Ovčáček.

„Je to pravda naše, každý má pravdu svoji,“ řekl autor knihy Olyn Jurman před tím, než ji spolu s Ovčáčkem, Baštou a Hájkem pokřtili se slovy, která vyzněla dvojznačně: „Na převrat!“ Mottem křtu pak bylo heslo: „Jen naiva si může myslet, že cinkání klíčů zbořilo režim“.