Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Navzdory Zemanovu varování potvrdil předseda Senátu Kubera cestu na Tchaj-wan

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) oznámil, že je pevně rozhodnutý v příštím roce oficiálně navštívit Tchaj-wan. Chce tak učinit navzdory varování prezidenta Miloše Zemana i některých diplomatů. Ti tvrdí, že tato státní návštěva může na řadu let zmrazit česko-čínské vztahy i poškodit byznys.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949, kdy skončila občanská válka v Číně, de facto nezávisle, s vlastní vládou a demokratickým uspořádáním. Číně se proto nelíbí, když jiné státy, byť neformálně, nezávislost Tchaj-wanu podporují.

„Je to definitivní, nedá se to zvrátit. Čekáme jen na prezidentské volby na Tchaj-wanu, které budou v lednu. Ty mohou dopadnout tak, že Tchaj-pej bude mít k Pekingu vřelejší či chladnější vztah, ale moji cestu nijak neovlivní,“ uvedl senátor Kubera. „Chápu čínské problémy, historii a její složitosti, ale je to odtud potud. Cesta vůbec není proti Číně, je to podnikatelská mise. Podnikatelé o ni mají eminentní zájem,“ vysvětlil.

Kuberova cesta se nelíbí nejen Pekingu, ale ani prezidentu Miloši Zemanovi. Zeman údajně měl Kuberovi na jednom ze setkání dokonce říct, že když vyrazí na Tchaj-wan, tak u něj skončil. Kvůli možnému diplomatickému konfliktu s Čínou letos v dubnu ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková dokonce vykázala ze setkání s diplomatickým sborem zástupce Tchaj-wanu v Praze Chung-I Wanga.