Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

To svinstvo si zaslouží trest, schválil Miloš Zeman trestní stíhání Jakeše a Štrougala

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním interview na TV Barrandov vyjádřil krom jiného také k trestnímu stíhání bývalých komunistických funkcionáři Miloše Jakeše (97), Lubomíra Štrougala (95) a Vratislava Vajnara (89). Zeman prohlásil, že střílení lidí na hranicích si zaslouží potrestání, byť v jejich věku už trest ztrácí význam.

„To, že se stříleli lidé na hranicích, je svinstvo a to svinstvo si zaslouží trest. U lidí, kterým je přes devadesát let, už ovšem ten trest ztrácí význam. Jen nechápu, proč se to řeší po třiceti letech,“ uvedl prezident. „Poslat je do vězení znamená odsoudit je k smrti,“ podotkl.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který trestní stíhání zahájil, klade uvedeným osobám za vinu to, že v souvislosti s používáním střelných zbraní na hranicích zneužili své pravomoci. Kriminalisté tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.

K roku 1976 vztahuje policie počátek trestné činnosti proto, že tehdy vstoupil v platnost Mezinárodní pakt o občanských a politických právech, jenž každému člověku zaručoval právo svobodně opustit kteroukoliv zemi včetně vlasti. Stíhání má podle státního zástupce Tomáše Jarolímka souvislost s trestním řízením vedeným v Německu. Čeští a němečtí prokurátoři vytvořili společný vyšetřovací tým. Všichni tři muži jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny jim hrozí od dvou do deseti let vězení.