Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První dáma Ivana Zemanová v neděli slavnostně rozsvítila vánoční strom na Pražském hradě

Manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová o první adventní neděli slavnostně rozsvítila vánoční strom na Pražském hradě. První dáma zároveň s rozsvícením stromu zahájila 21. ročník vánoční sbírky ve prospěch SOS dětských vesniček. O doprovodný program s koledami a vánočními písněmi se postarala Hudba Hradní stráže a dětský pěvecký sbor Coro Picocolo.

Vůbec poprvé v historii proběhl na Pražském hradě také Adventní den otevřených dveří, při kterém si návštěvníci mohli prohlédnout vánočně vyzdobené hradní chodby a komnaty. Lidé se tak mohli podívat například do Trůnního, Habsburského či Hudebního sálu. Součástí prohlídky byla také autenticky reprodukovaná štědrovečerní tabule prezidenta T. G. Masaryka.

Charitativní sbírka pro SOS dětské vesničky, kterou první dáma zahájila, se letos koná už poosmnácté a loni vynesla 416 000 korun. Organizace se stará o děti, jejichž rodiče se o ně z nějakého důvodu starat nemohou, nebo jejich výchovu zanedbávají. Sbírku založila v roce 1968 Irena Svobodová, manželka prezidenta Ludvíka Svobody, pak ji roku 1992 obnovila Olga Havlová. Následně v jejím zaštiťování pokračovala další první dáma Livia Klausová a nyní je to už šestým rokem právě Ivana Zemanová.

Mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek informoval, že do kasičky pod vánočním stromem mohou lidé přispět až do 6. ledna 2019. Ředitel Sdružení SOS vesniček Petr Lužný veřejnost ujistil, že výtěžek sbírky bude využit smysluplně. Získané peníze půjdou i na údržbu domů ve vesničkách a podpoří prevenci toho, aby děti nebyly odebírány rodičům.