Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident se v Londýně zúčastnil summitu NATO a recepce u britské královny Alžběty II.

V úterý začal v Londýně summit lídrů zemí Severoatlantické aliance (NATO). Britská královna Alžběta II. u při příležitosti 70. výročí vzniku NATO uspořádala v Buckinghamském paláci slavnostní recepci, na kterou se dostavily hlavy všech členských států aliance. Nechyběl ani český prezident Miloš Zeman, který se zde setkal s královnou i dalšími členy královské rodiny.

Prezidenta Zemana do Londýna doprovodil také ministr obrany Lubomír Metnar, ministr zahraničí Tomáš Petříček nebo velvyslanec při NATO Jakub Landovský. V úterý vpodvečer se Zeman zúčastnil recepce pořádané královnou Alžbětou II., na které se podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka pozdravil s dalšími státníky.

Šéfy delegací následně britský premiér Boris Johnson pozval na recepci ve slavném sídle premiérů v Downing Street 10. Recepce však podle prezidentova mluvčího nebyla dopředu avizována, s účastí na ní tedy český prezident podle svého mluvčího od počátku nepočítal.

Lídři NATO se po dvoudenním summitu shodli na plánu posil pro Pobaltí a Polsko. Na tiskové konferenci to dnes po konci summitu NATO oznámil generální tajemník Stoltenberg. Neshody v alianci jsou ale podle Stoltenberga normální a existovaly od vzniku NATO. „Samozřejmě, že máme neshody, cokoli jiného by bylo divné,“ řekl také Stoltenberg v reakci na dotaz na spory mezi Macronem, Trumpem a Erdoganem.

Stoltenberg na tiskové konferenci představil také závěry jednání devětadvaceti členských zemí aliance, která je v nich označena za „nejúspěšnější alianci v dějinách“. V deklaraci prezidenti a premiéři zemí NATO zdůraznili solidaritu a spojenectví a připomněli článek pět Washingtonské smlouvy, podle které je útok na jednu členskou zemi útokem na všechny. Deklarace zmiňuje také význam zajištění bezpečných komunikačních sítí, včetně sítí páté generace (5G) a označuje vesmír za operační prostor. Summit také uvedl, že rostoucí vliv Číny ve světě skýtá příležitosti i výzvy.