Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Školáci si na Pražském hradě převzali od Kateřiny Zemanové odměny za nejhezčí betlém

Kancelář prezidenta republiky slaví v prosinci sto let od svého vzniku. Při této příležitosti byla pro děti ze základních škol a dětských domovů vyhlášena soutěž o nejhezčí vánoční betlém. Nad soutěží převzala záštitu prezidentova dcera Kateřina Zemanová, která také předala ceny vítězům. Deset nejhezčích betlémů bude vystaveno během adventních dnů v reprezentačních prostorách Pražského hradu.

V soutěži, která se konala od poloviny října do listopadu, nakonec mezi stovkou přihlášených zvítězili žáci dětského školního parlamentu 1. základní školy Plzeň. Za odměnu dostali pamětní list a také pozvání Kanceláře prezidenta republiky na Pražský hrad, kam se v pondělí vydali. Prostorami je osobně provedla první slečna Kateřina Zemanová.

„V rámci prohlídky navštívili jinak nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu a procházeli místy, která jsou spjatá s činností prezidenta republiky. Obdrželi pamětní list Kanceláře prezidenta republiky a knihu Veritas vincit: 100 let Kanceláře prezidenta republiky. Ochutnaly také cukroví z prezidentské kuchyně na zámku v Lánech,“ uvedla vedoucí tvůrčího kolektivu Andrea Kokošková.

„Shodou okolností naše škola slaví letos 35. výročí. Chtěli jsme, aby obě tyto události měly nějakou spojitost, a tak nás napadlo vytvořit betlém z původního nábytku z doby otevření naší školy. Využili jsme židle, nástěnky i další materiál,“ popsala vznik díla Kokošková.