Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Britská novinářka hodnotila etiketu na summitu NATO, ze státníků pochválila jen Zemana

Tento týden proběhl v Londýně summit Severoatlantické aliance (NATO), na kterém se setkali všichni vedoucí představitelé členských států. Vzhledem k tomu, že politika není jen o jednáních a řešení problémů, ale také o etiketě a dobrém vystupování, sloupkařka britského listu The Guardian Hannah Jane Parkinsonová se rozhodla zhodnotit i tento nepolitický aspekt summitu. Jediný, koho ze všech v přítomných za etiketu pochválila, byl český prezident.

Miloš Zemana Parkinsonová pochválila v souvislosti s jeho posezem na společné fotografii politiků.  „Ukázala se klasická misogynní urážka, že žena má při sezení mít kolena u sebe, zatímco muži toho zjevně nejsou schopni. Ať už jde o roztahování se na sedadle autobusu nebo u jídelního stolu. Jediný, koho na této fotografii oceňuji, je Miloš Zeman, prezident České republiky,“ napsala Parkinsonová a přidala detail na fotografii, na níž český prezident sedí s nohou přes nohu. Jako jediný ze všech přítomných mužů.

O ostatních účastnících summitu se novinářka zdaleka nevyjádřila tak hezky, spíše naopak. O britském premiérovi Borisi Johnsonovi kvůli jeho rozcuchaným vlasům například prohlásila: „Mohl by mu někdo koupit kartáč na vlasy? Ne, nevypadá jako by ho někdo protáhl pozpátku živým plotem; vypadá jako živý plot.“ „Ve skutečnosti to vypadalo jako někdo, koho přivázali k elektrickému křeslu, pustili proud – a až pak dostal odsouzenec milost,“ dodala sarkastická sloupkařka.

Značnou porci posměchu si vysloužila i Melania Trumpová kvůli svým šatům, které vypadaly, jako by si oblékla logo konzervativní a euroskeptické politické Strany nezávislosti Spojeného království. „Podle mě se podobá můře Dryocampa rubicunda z čeledi martináčovití – a přesně to měla v úmyslu,“ píše Parkinsonová. „Fotografie francouzského prezidenta Emmanuela Macrona otáčejícího se do zadní lavice nás vrací zpátky do dob, kdy jsme všichni po třídě posílali psaníčka kamarádům. V Macronově případě nejspíš o tom, jaká je učitelka kočka,“ nenechala nit suchou ani na francouzské hlavě státu.