Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vystoupení Česka z Evropské unie je dětinský návrh, domnívá se exprezident Klaus

Dřívější tvrdý kritik Evropské unie exprezident Václav Klaus uvedl, že vystoupení Česka z Evropské unie je v krátkodobém horizontu vyloučené. Přestože fungování EU stále kritizuje, o „Czexitu“ podle něj mohou mluvit jen nezodpovědní politici. O svém postoji Klaus hovořil na akci Euro Business Breakfast.

Podle bývalého prezidenta EU není demokratická a její hlavní cíl je získat centrální moc na úkor jednotlivých členských států. Unie podle Klause ohrožuje českou národní suverenitu, když například usiluje o ovlivňování českého energetického mixu nebo když se v ní častěji rozhoduje kvalifikovanou většinou, což umožňuje přehlasování jednotlivých zemí.

Klaus ve svém projevu mluvil také o tom, že v Česku už několik let ubývá svobody, slábnou demokratické instituce a je omezován volný trh. Obranou proti tomu by podle něj bylo obnovení standardního systému politických stran, které budou jasně ideologicky vymezené. Vyjádřil ale pochyby o tom, že pro takovou změnu je poptávka, na vině jsou podle něj i média, která v minulosti standardní strany kritizovala.

„Vidíte, jak je mučena velká, mocná, ekonomicky silná, demokraticky staletí existující Velká Británie, jak je jí to vystoupení znemožňováno všemi možnými způsoby, a to ještě Británie má tu výhodu, že je to ostrov u Evropy, není v srdci Evropy. Jestli se jí to nemůže podařit, tak já myslím, že vystoupení Česka je dneska dětinský návrh, který může říkat pouze nezodpovědný člověk,“ řekl Klaus.