Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval novým rektorem Vysoké školy chemicko-technologické Pavla Matějku

Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval Pavla Matějku novým rektorem Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze. jeho funkční období začne na začátku příštího roku a mělo by trvat do konce roku 2023. V čele VŠCHT nahradí Karla Melzocha, který instituci vedl dvě funkční období, a proto už nemohl znovu kandidovat.

Akademický senát dal Matějkovi přednost před dvěma dalšími kandidáty. O rektorskou funkci se ucházeli také Milan Pospíšil z fakulty technologie ochrany prostředí a David Sedmidubský z fakulty chemické technologie. Sedmidubský nepostoupil z prvního kola volby, ve druhém kole pak Matějka porazil Pospíšila, když získal 13 ze 24 hlasů. Matějkovo jmenování podpořila v pondělí vláda.

„Co říci k blahopřání? Budu trochu originální. Mě totiž s Vaší školou spojuje jedno nepřímé pouto, o kterém samozřejmě nevíte. Můj syn David Zeman vystudoval medicínu a rozhodl se, že se bude věnovat mozkomíšnímu moku, a protože tato specializace vyžadovala i znalost a absolvování Vaší vysoké školy, tak vystudoval i tuto školu. A to v obou případech s červeným diplomem. Jak vidíte, tak jsem se pochlubil za svého syna, který je chytrý po mně,“ připomněl Zeman svou osobní vazbu k VŠCHT.

Prezident novému rektorovi také popřál, aby se mu v jeho práci dařilo a škola produkovala skutečné odborníky, kteří by pomohli republice v dalším rozkvětu. „Protože zatím se nám daří, a kdyby byly mraky na obzoru, pak jediný, kdo tyto mraky rozptýlí, budou absolventi vysokých škol se znalostmi, které jim předají jejich učitelé. Hodně zdaru, hodně štěstí. Jak vždy říkám, nenechte se otrávit závistivými hlupáky. Těch je taky hodně,“ dodal Zeman na závěr.